Cocktail

Marihuanu a kulky ve zdi: Tohle ukrývá muzeum Boba Marleyho

 3_1000_03

Co má společného Jamajka, reggae, rastafariánství, song No Woman No Cry a jméno Robert Nesta Marley? Asi už tušíte, že následující řádky budou věnovány jednomu z nejslavnějších jamajských zpěváků a skladatelů všech dob, známému rastafariánovi, vyznavači reggae a osobě, jejíž celé jméno znal jen málokdo – Bobu Marleymu!

Muzeum provoněné trávou…

Jeho muzeum, potažmo dům, kde strávil většinu života, budeme pochopitelně hledat na Jamajce, konkrétně ulici Hope Street 56 v hlavním městě Kingston. Do muzea se můžete vypravit buďto na vlastní pěst nebo v rámci organizovaných výletů. Těšit se můžete na pohodový výklad v anglickém jazyce, prostřednictvím něhož se jako mávnutím kouzelného proutku přenesete do Bobova života, který byl vše, jen ne nudný!

Obdivovat budete i noviny

Hned u vstupu do muzea vás pravděpodobně upoutají novinové výstřižky a články, které jsou vylepené na stěnách. Pročíst si můžete šokující i úsměvné titulky a zmínky o tomto kontroverzním umělci prakticky z celého světa. Další z místností je věnována cenám a trofejím, které Bob za období svého života získal. Na Slavíka zde pochopitelně nenatrefíte, dáme ale ruku do ohně za to, že vás do očí praští nespočet zajímavých rarit, z nichž některé neměl šanci vidět ani sám Marley. Spoustu ocenění totiž získal až po své smrti.

2_1280

Skleněnky, džíp i další osobní věci

Všude po domě je nespočet věcí, kterými se Bob dennodenně obklopoval. Narazíte tak na staré vstupenky z koncertů, zachovalý nábytek, ale třeba i stolní mixér, kterým mixoval proslulé konopné koktejly, a další osobní věci, jež mohou některé (citlivější) návštěvníky pohoršovat či se jim zdát až přespříliš kontroverzní. Venku pod stříškou stojí Bobův modrý Jeep a nedaleko od něj se rozprostírá pestrobarevná stěna s portréty slavných milovníků a průkopníků reggae.

Atentát i „strom poznání“

Průvodkyní budete pravděpodobně upozorněni také na stopy po střelbě, které jsou nepřehlédnutelnou součástí zadní části Bobova domu. Na příkaz politiků se v roce 1976 do domu krále reggae pokusili vloupat ozbrojení atentátníci, jejichž cílem bylo sprovodit tuto legendu ze světa. Záměr jim naštěstí nevyšel a Bob tak mohl po dlouhá léta posedávat pod obřím košatým stromem v přední části domu, kde při pokuřování (všeho možného) vymýšlel songy k textům, jež se staly oblíbené prakticky po celém světě.

Skromná hvězda s rakovinou

Dle zařízení, které je v domě ponecháno v původním stavu lze usuzovat, že Bob i v době svojí největší slávy žil spokojeným a skromným životem. Přesto, že mu na účet chodily miliony, jeho dům odpovídal bydlení průměrného Jamajčana. Život mu v pouhopouhých 36 letech zkřížila rakovina a on zemřel ve floridském Miami. Jeho památka (i odér konopí) však v jeho domě přetrvává do dnešních dnů…

Další zajímavé weby o plavbách

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách v Karibiku pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou 2016.

Chcete jet do Ameriky? Všechny informace najdete na portálu Amerika.cz, databázi zajímavostí o Americe!

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbykaribik.cz